Biała ryba w harissie ze znaczkiem MSC


Od lat wspieramy organizację MSC i jej działania na rzecz mórz i oceanów. 
Tym razem działania organizacji MSC dotyczą białych ryb. Do takich ryb należą m.in. ryby z rodziny dorszowatych - dorsz atlantycki, dorsz czarny, mintaj, morszczuk, miruna, plamiak czy chociażby halibut.
Wolno żyjące stada ryb są przeławiane co może doprowadzić do tego, że nasze następne pokolenia nie będą miały dostępu do ryb i owoców morza. Dzięki zaangażowaniu MSC w propagowanie kontrolowanych połowów ryb białych tak, aby ich zasoby były zrównoważone możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość - dlatego od lat nakłaniamy do kupowania ryb i owoców morza z niebieskim znaczkiem MSC na opakowaniu. 



W naszym dzisiejszym przepisie wykorzystujemy dwie z białych ryb - dorsza oraz halibuta. Przepis na rybę, to zmodyfikowany przepis Yotama Ottolenghiego z książki Jerozolima, a ponadto zrobiliśmy do ryby pyszne puree z fasoli - całość smakuje niesamowicie. Musicie koniecznie spróbować. 






Ryba:

- 2 polędwiczki z dorsza,
- 4 filety z halibuta,
- 7 łyżek harissy,
- 1 1/2 łyżeczki mielonego kminu, 
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 średnie cebule,
- 100 ml czerwonego octu winnego,
- 250 ml wody,
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu,
- garść czarnych oliwek,
- 1 łyżka syropu z agawy,
- 2 łyżki suszonych małych róż,
-1 łyżeczka soli,
- garść rodzynek,
- świeża kolendra,
- sól, pieprz


Puree z fasoli:

- 2 puszki drobnej fasoli białej,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka suszonego tymianku,
- 1/3 łyżeczki płatków chili,
- pół szklanki wody lub bulionu warzywnego,
- 1/2 łyżeczki mielonego kminu,
- 2 łyżki masła migdałowego,
- sól, pieprz

Do dekoracji:

- kilka suszonych róż,
- świeże listki kolendry.



Rybę oczyszczamy i osuszamy, większe kawałki kroimy na pół , a następnie marynujemy w mieszance 4 łyżek harissy, pół łyżeczki soli oraz pół łyżeczki mielonego kminu. Tak przygotowaną rybę zostawiamy do zamarynowania na około 2 godziny - nie bójmy się wydłużyć tego czasu, ryba tylko na tym zyska. 
Po tym czasie rybę smażymy na oliwie z oliwek po 2 minuty z każdej strony i przekładamy na talerz. Kiedy już każdy kawałek ryby zostanie obsmażony na tej samej patelni z oliwą przesmażamy pokrojoną drobno cebulkę przez około 5 minut na średnim ogniu. Dodajemy harissę, cynamon, czerwony ocet winny, sól oraz pieprz, a na koniec 250 ml wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na średnim ogniu przez około 15 minut, aż  sos zgęstnieje. Następnie dodajemy syrop z agaw, suszone płatki róż, czarne oliwki pokrojone w plasterki oraz rodzynki. Gotujemy na wolnym ogniu jeszcze przez kilka minut i doprawiamy do smaku - jeśli jest taka potrzeba. 
Na koniec przekładamy na patelnie wcześniej przesmażone kawałki ryb, polewamy sosem i dusimy jeszcze następne 5 minut. 

Na patelni przesmażamy posiekaną cebulę, a kiedy będzie zeszklona dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy całość tymiankiem, kminem oraz płatkami chili. Następnie dodajemy przepłukaną fasolę  i przesmażamy całość kilka minut następnie dodajemy wodę lub bulion. Kiedy całość nam się zagotuje zmniejszamy ogień i gotujemy dalej przez około 5 minut. Tak przygotowaną fasolę przekładamy do pojemnika blendera / food processora, dodajemy masło migdałowe i miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Na koniec puree doprawiamy solą oraz pieprzem. 

Na talerz nakładamy puree z fasoli, a na wierzch układamy kawałki ryb i całość skrapiamy sosem z patelni. Dekorujemy świeżymi listkami kolendry i suszonymi płatkami róż. 





Popularne posty