Domowy ketchup

Zrobiłam go w zeszłym roku po raz pierwszy - ostatni otwarty słoiczek jest jeszcze w lodówce. Wspaniały przepis od Laury.
Domowy ketchup jest tak inny od tych sklepowych, a najlepszą jego zaletą jest to, że możemy go dostosować do własnych gustów. Ten ketchup jest idealny. Ma wspaniałą konsystencję, smak i kolor. Nadaje się też do smarowania pizzy, zamiast sosu pomidorowego :) 

Nie będę ukrywać, że roboty z tym trochę jest, zwłaszcza takiej czasochłonnej typu przecieranie pomidorów przez sito, ale w tym roku uskuteczniłam ten krok - użyłam sokowirówki. Idealnie się do tego sprawdziła!

Ostatnia szansa, żeby zrobić ten ketchup. Sezon zbliża się ku końcowi. Może zrobisz jeszcze kilka słoiczków w najbliższy weekend? 



Składniki:
(8 słoików po 330 ml*)

5 kg podłużnych pomidorów,
7 średnich sztuk cebuli,
2 sztuki czerwonej papryki,
1/2 średniej papryczki chilli,
125 ml octu spirytusowego,
3 łyżeczki soli kamiennej niejodowanej - do przetworów,
400 g cukru,
1 łyżeczka świeżo utartej gałki muszkatołowej,
1 łyżeczka pieprzu czarnego ziarnistego,
1/3 łyżeczki gorczycy,
1/3 łyżeczki ziela angielskiego,
1/3 łyżeczki goździków,
po 1 łyżeczce suszonych ziół: tymianek, oregano, bazylia

u mnie dodatkowo : dwie małe suszone papryczki chilli**

Umyte i oczyszczone pomidory należy pokroić na kilka części. Wrzucić do dużego garnka, ustawić na średnim ogniu i gotować, regularnie mieszając. Kiedy będą się już rozpadać, należy przetrzeć je przez sito - ja użyłam do tego sokowirówki - ewentualnie odpady wyrzucane przez sokowirówkę można jeszcze przetrzeć, żeby nic się nie zmarnowało.

W młynku należy zmielić przyprawy : pieprz czarny, gorczycę, ziele angielskie i goździki. Papryki - zarówno chilli, jak i zwykłą czerwoną - należy wypestkować i pokroić. Cebulę obrać i pokroić. Dodać je do przetartych pomidorów, doprawiając zmielonymi przyprawami. Ponownie ustawić na średnim ogniu i mieszać regularnie. Kiedy warzywa będą miękkie należy je zmiksować przy użyciu blendera. Dodać cukier, sól, ocet, zioła i dalej gotować na średnim ogniu. Ketchup powinien być gęsty, zredukowanie zajmuje ok. 2 godzin.

Autorka przepisu ketchupu nie pasteryzuje, po prostu słoiki wypełnia gorącym ketchupem, zakręca je i odkłada do góry dnem i okrywa szczelnie kocem, aby proces schładzania był wolniejszy.
Ja natomiast ketchup pasteryzuję w piekarniku. Umyte i wysuszone słoiki wkładam do zimnego piekarnika i nagrzewam do 120 stopni, kiedy piekarnik się nagrzeje wypiekam słoiki około 15-20 minut. Po upływie tego czasu wyciągam słoiki i napełniam je ketchupem. Zakręcone słoiki wkładam z powrotem do piekarnika na kolejne 20 minut. Następnie wyłączam piekarnik i zostawiam w nim słoiki do wystygnięcia.

Smacznego

* Robię z podwójnej porcji, ona idealnie wystarcza u nas na rok. Z podwójnej porcji wychodzi 16 słoiczków po 330 ml.
** możecie dać więcej chilli, żeby był pikantniejszy, albo więcej ziół, żeby był w smaku bardziej ziołowy - próbujcie i doprawiajcie, aby dla Was był idealny!













Popularne posty